Vedeli ste, že 80 % nášho imunitného systému sídli v črevách? Zdravá črevná mikroflóra hrá kľúčovú úlohu pri podpore imunitných funkcií a ochrane pred vírusmi. V tomto článku sa zameriame na probiotické kmene, ktoré sa osvedčili ako najúčinnejšie v podpore imunitného systému a nemali by chýbať v žiadnom dobrom probiotickom prípravku.

Ako probiotiká podporujú imunitu?
Posilňovanie črevnej bariéry
Probiotiká pomáhajú udržiavať integritu črevnej sliznice, ktorá slúži ako prirodzená bariéra pred škodlivými baktériami a toxínmi. Zdravá črevná stena bráni ich prenikaniu do krvného obehu a podporuje lokálnu aj systémovú imunitnú odpoveď¹.
Stimulácia produkcie protilátok
Niektoré probiotické kmene podporujú produkciu protilátok, ako je imunoglobulín A (IgA), ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane slizníc dýchacích a tráviacich ciest².
Podpora rovnováhy imunitného systému
Probiotiká môžu regulovať imunitnú odpoveď tak, že znižujú zápaly a podporujú tvorbu protizápalových cytokínov ³ (cytokíny predstavujú dorozumievaciu reč medzi bunkami imunitného systému).

Najlepšie probiotické kmene na imunitu
Lactobacillus acidophilus
Tento kmeň je známy svojou schopnosťou zvyšovať produkciu protilátok a posilňovať črevnú bariéru. Výskumy ukázali, že Lactobacillus acidophilus môže znížiť výskyt infekcií horných dýchacích ciest a zlepšiť reakciu imunitného systému⁴.
Bifidobacterium infantis
Špeciálne dôležitý pre bábätká, pretože pomáha formovať zdravú mikroflóru a podporuje vývoj imunitného systému. Tento kmeň znižuje zápalové procesy a posilňuje obranyschopnosť tela voči infekciám⁵.
Lactobacillus rhamnosus
Lactobacillus rhamnosus sa osvedčil pri zmierňovaní alergických reakcií a posilňovaní imunity. Pomáha regulovať zápaly a podporuje produkciu imunoglobulínov⁶.
Bifidobacterium lactis
Tento kmeň zlepšuje aktivitu prirodzených zabíjačských buniek (NK bunky), ktoré sú kľúčové pre boj proti vírusom a baktériám⁷.
Lactobacillus plantarum
Je známy svojimi protizápalovými vlastnosťami a schopnosťou podporovať rovnováhu mikroflóry. Lactobacillus plantarum podporuje regeneráciu črevnej sliznice a zmierňuje zápaly spojené s črevnými ochoreniami⁸.
Bifidobacterium breve
Štúdie ukazujú, že Bifidobacterium breve pomáha znižovať riziko infekcií u detí a podporuje zdravý vývoj imunitného systému⁹.
Streptococcus thermophilus
Tento kmeň podporuje trávenie laktózy a produkciu krátkoreťazcových mastných kyselín, ktoré majú protizápalové vlastnosti a podporujú črevnú bariéru¹⁰.
Výber správnych probiotických kmeňov je kľúčový pre podporu imunity u detí aj dospelých. Produkty ako Curabiom Baby, Darmflora Plus Kinder a Darmflora Plus Select ponúkajú špeciálne kombinácie probiotík, ktoré pomáhajú posilniť črevnú mikroflóru a celkovú imunitu.
Odporúčame
Obsahuje Bifidobacterium infantis, Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus, ktoré sú špeciálne navrhnuté na podporu trávenia a imunity u najmenších detí.
Tento probiotický preperát je vhodný pre deti od 1 roka a obsahuje Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium longum a Bifidobacterium lactis, ktoré podporujú rovnováhu črevnej mikroflóry a celkovú imunitu.
Tento komplexný preparát obsahuje 8 špeciálne vybraných kmeňov, vrátane Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium breve a Streptococcus thermophilus. Je ideálny pre dospelých a deti od 4 rokov.
Zdroje:
Gill HS, et al. "Probiotics and immune function." Clinical Nutrition, 2004.
Castagliuolo I, et al. "Probiotics as an immunomodulating therapy." Journal of Gastroenterology, 2005.
Guarner F, et al. "Probiotics and inflammation." Gut Microbes, 2011.
Perdigon G, et al. "Lactobacillus acidophilus and immune system activation." Immunology Letters, 2002.
Rautava S, et al. "Bifidobacterium infantis and infant immunity." Pediatrics, 2012.
Kalliomaki M, et al. "Lactobacillus rhamnosus and allergy prevention." The Lancet, 2001.
Gill HS, et al. "Bifidobacterium lactis and NK cell activity." Journal of Nutrition, 2001.
Wang J, et al. "Lactobacillus plantarum and gut health." World Journal of Gastroenterology, 2014.
Fukuda S, et al. "Bifidobacterium breve and infection prevention." Clinical Infectious Diseases, 2006.
Lee YK, et al. "Streptococcus thermophilus and gut health." International Journal of Food Microbiology, 2004.